A A A

JAPAN FEST

JAPAN FEST to cykl imprez związanych z kulturą azjatycką, a przede wszystkim kulturą japońską. Sednem festiwalu są otwarte dla wszystkich warsztaty (m.in. ikebany, gry go, kaligrafii, rysunku) oraz treningi wschodnich sztuk walki, a także pokazy,  prezentacje oraz spotkania z ludźmi kultury.

Festiwal Japan Fest jest kontynuacją działań Stowarzyszenia Operahaus, głównego organizatora poprzednich edycji. Celem festiwalu jest stworzenie szerokiego, otwartego forum wymiany poglądów i myśli podejmujących tematy związane z kulturą Dalekiego Wschodu.

Kultura Japonii należy do najbardziej zachwycających i fascynujących na świecie. Zasadniczy wpływ na nią wywarła wielka cywilizacja chińska. W Państwie Środka narodziły się charakterystyczne dla Japonii dziedziny sztuki, takie jak origami, suiseki, czy pielęgnowanie drzewek bonsai. Stamtąd też dotarł do Kraju Kwitnącej Wiśni buddyzm zen, będący inspiracją dla rozwoju nowych nurtów i form w malarstwie, kaligrafii czy poezji. Nie mniej jednak już znacznie wcześniej japońscy mistrzowie odeszli od wiernego naśladowania chińskich wzorów. W sztukach plastycznych główny plan umieścili poza środkiem dzieła, a w mowie, słowie pisanym oraz w sztuce w ogóle domysł często przeważa nad jednoznacznością.

Zachodnia fascynacja osobliwą i niewątpliwie egzotyczną japońską kulturą i sztuką wywarła duży wpływ na rodzimych artystów. Popularność mangi i anime (japońskiego komiksu i animacji) sprawiła, że rynek na tego typu komiksy jest jednym z największych (w tym i w Polsce). A sztuki walki takie jak kartate, judo, jujitsu, kendo czy nawet sumo cieszą się dużym powodzeniem wśród młodzieży, nie tylko ze względu na swe walory sportowe (zewnętrzne) a przede wszystkim ze względu na walory wewnętrzne – samorealizację i samodoskonalenie się.

www.japanfest.pl